Jak pečovat o zuby psa

Všichni to známe. Pejsek má zoubky jako perličky a svěží dech, jenže jednoho dne procitneme a zjistíme, že dech našeho psa už není tak svěží a zuby už nejsou tak bílé, jako bývaly. Aha, tady je něco špatně, blikne nám hlavou a vyrážíme vstříc zverimexu nebo jiné prodejně, ve které koupíme dentální tyčinky pro psy. I ty nějakou chvíli fungují, ale co dělat, když i po "dentálkách" pejskovi zapáchá z tlamy a zuby se mu dál kazí? Sáhneme po počítači a začneme hledat, co pomáhá. Abychom vám tento proces urychlili, rozhodli jsme se sepsat, jak pečovat o psí chrup.

1. Správné krmivo

IMG_5967Číslo jedna pro zdravý chrup vašeho pejska jsou granule. A je to logické. Představte si to na sobě. Když budete jíst nekvalitní potraviny, zuby budou náchylnější ke zkažení - oslabuje se sklovina, neobrušujete z nich plak, jíte mnoho kazotvorných látek. Rozdíl mezi vámi a psem je takový, že vy si můžete po každém jídle zuby vyčistit a kazům tak předejít. Pes si je sám nevyčistí, pokud mu k tomu neposkytnete potřebné prostředky. Proto je nejjednodušší a nejzákladnější činností výběr kvalitních granulí. Sáhnete-li po prémiových nebo superprémiových granulích pro psy, je téměř jisté, že obsahují spoustu bylinek, ovoce, zeleniny a vitamínů, které přispívají ke správnému prospěchu psího chrupu. V tom případě byste chybějící živiny měli pejskovi vynahradit nějakým doplňkem stravy, nebo alespoň pravidelným čištěním zubů.

2. Pravidelná kontrola psího chrupu

Pravidelná kontrola psích zoubků vám zabere pouze pár minut měsíčně, ale pejskovi může zachránit chrup. Najděte si například jednou týdně dvě minutky, vezměte si pejska k sobě a zuby mu zkontrolujte - a to jak zvenku, tak zevnitř. Nezapomínejte ani na dásně, které často černají a tvoří se na nich záněty. Pejska ke kontrole nenuťte násilím, aby si nemyslel, že je to něco, co musí dělat za trest. Hlaďte ho, mluvte s ním, chvalte ho a na konci prohlídky mu dejte odměnu v podobě nějaké dobrůtky.

3. Pasivní prevence

Jsou dentální tyčinky ta správná cesta?

A nyní už k samotnému čištění psího chrupu. Pro vás je nejméně náročnou činností jakýkoliv typ pasivní prevence. Co znamená pasivní prevence psího chrupu? Kromě výběru vhodného krmiva pro psy mluvíme primárně o dentálních pamlscích a hračkách. Nejznámějším dentálním pamlskem jsou dentální tyčinky neboli lidově dentálky. Vyrábí je velké množství značek, jsou v dostání v každém obchodě s potravinami i ve specializovaných prodejnách a nejsou drahé. Pro každého páníčka jsou tedy nejsnadnějším způsobem, jak zajistit chrupu svého psa nějakou péči navíc. Zároveň tím získají další pamlsek do sbírky.

Sáhněte po přírodních sušených produktech

Jenže věděli jste, že dentální tyčinky jsou tvořené převážně ze škrobu, nebo pšenice? A to přece nejsou látky, kterými chcete svého pejska ládovat každý den. Obzvlášť, kupujete-li takzvané "grain-free" neboli bezobilné krmivo. Takže pokud pro svého pejska chcete to nejlepší, sáhněte po přírodních dentálkách, kterými jsou například sušená střeva, sušené penisy, vepřové záušky nebo jiné sušené dobroty. Sušené přírodní pamlsky jsou tvrdé, takže se s nimi pejsek zabaví a zároveň si při jejich ožvykování obrousí zubní plak ze svého chrupu. Jediná nevýhoda sušených pamlsků je ta, že po nich pejsci nemají zrovna dvakrát svěží dech. Ale to už můžete vyřešit jinak. Důležité je, že si zoubky mechanicky obrousí a ještě k tomu je to bude bavit.

Kromě kvality může rozhodnout i cena

A pokud se ještě vrátíme k té ceně. Jedno balení klasických dentálních tyčinek vydrží pejskovi při každodenním používání cca 10 dnů. Zatímco nějaké větší balení sušených střev vašemu miláčkovi i při každodenním používání vydrží alespoň dva měsíce. Takže když si to propočítáte tak zjistíte, že dentální tyčinky ve výsledku nejsou zas tak levné. Nehledě na to, že jsou měkké, takže je hafan zblajzne za 2 minutky aniž by musel pořádně kousat. A jak si během pár žvýknutí vyčistí všechny zuby? Řekli bychom, že těžko.

Další zábavnou variantou mohou být dentální hračky

Nicméně kromě dentálních pamlsků existuje nepřeberné množství dentálních hraček, které jsou také příjemnou volbou. Většinou najdete gumové míčky, tyčinky, kruhy s různými záhyby nebo výčnělky a dírou na pamlsek či paštiku. S dentálními hračkami si pejsek také vyhraje, zejména pokud do nich dáte nějakou tu dobrotu, kterou musí "vyšťourat". Avšak otázka zní - opravdu tyto hračky pejsek kouše, nebo je jen olizuje? Protože pokud je nekouše, stejně mu žádnou službu neudělají. Vybírejte tedy takové, u kterých chlupáč schovanou dobrotu nevydoluje pouze jazykem.

Přírodní mořská řasa pro psy KelpaNebo přimíchejte do granulí nějaký ten doplněk stravy

Výše jsme zmiňovali také doplňky stravy pro péči o psí chrup. Na tomto poli jednoznačně vyhrává mořská řasa Kelpa pro psy. Opět se jedná o přírodní produkt, což je vždy lepší, než umělé přípravky. Mořská řasa Kelpa se většinou prodává ve formě prášku a přidává se pejskům do jídla a odstraňuje zubní plak i zápach z psích tlamiček.

 

4. Aktivní prevence

A v neposlední řadě také nezapomínejte na aktivní prevenci v péči o psí chrup. Tou myslíme aktivní čištění psích zubů pomocí kartáčků. Protože kromě Kelpy pro psy je to skoro jediný způsob, jak svému chlupáčovi osvěžit dech. Kartáček si můžete pořídit buď na prst nebo speciálně upravený pro psí tlamu. Většinou je spolu s kartáčkem v balení i speciální pasta pro psy nebo zubní gel pro psy, kterými jim zuby vyčistíte. A nebojte, pokud svého psa nechcete trápit pro něj možná nepříjemnou mátovou příchutí, můžete sáhnout třeba po vanilkové nebo játrové příchuti. Ta jim určitě bude chutnat nejvíc.

A tady, milí páníčci, na vás apelujeme stejně jako při kontrole chrupu - nedělejte z čištění psích zubů nepříjemný zážitek, která psa poznamená. Udělejte z toho hru. Chvalte, odměňujte, neustále na něj mluvte, ať ví, že to není trest. Pokud budete vytrvalí a zuby budete čistit pravidelně, pejsek si na tuto rutinu zvykne a už nebude klást takový odpor, jako při prvním čištění. Kór, když na závěr dostane pamlsek za odměnu. V případě, že se váš miláček s kartáčky neskamarádí, můžete sáhnout po enzymatickém gelu, který do psí tlamičky aplikujeme mnohem snáze. Gel rozpouští zubní plak a je efektivnější než kartáček. Velké plus? Zvládají ho i bojácní a citliví pejsci.

5. A co když prevence nepomáhá

Pokud o chrup svého pejska pečujete a stejně nejste s jeho kvalitou spokojení, určitě navštivte veterináře. Nenechte případné kazy či záněty zajít daleko. Pejsek nedá hned najevo, že je s jeho zoubky něco v nepořádku. Mají totiž jiný práh bolesti a pokud není stav jeho chrupu opravdu závažný, většinou si podle chování ani ničeho nevšimnete.