Co dělat, když pes nechce žrát?

Schválně, kolik z vás už si položilo tuto otázku. Vsadíme se, že každý minimálně jednou. Jindy nezdolný jedlík může z ničeho nic ztratit chuť k jídlu a vy nevíte proč. Důvodů může být spousta.

nechce-zratProč pejsek nechce žrát?

  • Je vybíravý a nespokojí se s kdejakým krmivem.
  • Nevyhovuje mu velikost granulí.
  • Bolí ho zuby, nebo má jiný zdravotní problém.
  • Fenka je právě hárá.
  • Může mít deprese. Ano, i pejsci je mají.
  • Něco se změnilo v jeho každodenní rutině.
  • Nedávno podstoupil očkování.
  • Je zkrátka přežraný, protože ho často odměňujete.

Po týdnu vyrazte k veterináři

Jestliže nechutenství přetrvává déle než cca týden, bafněte psa a vyrazte s ním k veterináři, abyste zjistili příčinu jeho nechutenství. Ale se spoustou výše zmíněných bodů si můžete poradit i sami a ozkoušet je.

Časté odměňování - značka přežrání

Víte, že svého pejska často odměňujete? Zkuste jeden, dva dny pamlsky úplně vynechat, nebo omezit na nutné minimum. Jestli se potom chlupáč na granule vrhne bez váhání, jste doma.

Nedávné očkování

Po očkování na pejsky může dolehnout přechodná apatie, únava i nechutenství. Je to běžná reakce psího organismu. Tento stav je pouze přechodný a měl by po pár dnech odeznít.

smutny-pesZměna rutiny má také vliv

Psi milují svou zajetou rutinu. Vědí, v kolik odcházíte do práce, v kolik se vracíte, kdy je čas na hraní, kdy se chodí na procházku, kdy dostávají jídlo. Nicméně pejsci neregistrují pouze čas, ale i místo, na kterém se jeho rutina odehrává. Takže pokud do jeho rutiny vnikl nějaký narušitel typu nový člen smečky, pokud jste s pejskem odjeli na dovolenou, nebo jestliže jste ho dali na hlídání, může z těchto změn být nesvůj a dočasně ztratit chuť k jídlu. Nechutenství způsobené změnou rutiny se většinou pojí s drobnou změnou chování. Pejsek je nervózní, nesvůj, smutní po páníčcích. Ale to se většinou během pár dní zlepší - zpravidla jakmile si zvykne na nové prostředí a zjistí, že to pro něj není trest a že ho páníčci neopustili.

I psi mohou mít depresi

Psí depresi asi jen tak nepoznáte. Pejsek většinou vypadá podobně jako po očkování, ale jeho apatický stav přetrvává mnohem déle než pár dní. Návštěvou veterináře nikdy nic nezkazíte.

  

Možná je na vině hárání

Ano, fenky a hárání. To je kapitola sama pro sebe. Nicméně velmi častým jevem je nechávání granulí svým imaginárním štěňatům během falešné březosti. Délka tohoto období je u každé fenky jiná, ale zpravidla se pohybuje od jednoho do třech týdnů.

Bolavé zuby

Sypete granule do misky a hafan už běží, vrtí ocáskem, ale nakonec si sotva zobne? Tady zbystřete, protože je dost pravděpodobné, že vašeho chlupáče trápí bolest zubů. Doporučujeme mu tlamu prohlédnout a vzít ho k veterináři, aby vám poradil, jak dál postupovat.

Nevhodná velikost granulí

velikost-granuliVelmi častým problémem, zejména u menších plemen, je velikost granulí. Malí pejsci se s velkými granulemi trápí a kolikrát raději zůstanou o hladu, než aby s nimi zápasili. Při výběru krmiva se prodejce klidně zeptejte, jak velké granulky jsou. Pokud má, klidně si nechte ukázat vzorek. Jestliže víte, že váš pejsek má tento problém, určitě hned nekupujte velké balení. Zkuste vzít to nejmenší, které prodejce nabízí, ať váš pejsek granule ochutná.

Jestliže nechcete řešit, zda koupíte správnou velikost granulí, můžete sáhnout po přírodních granulích animALL. U nás nerozlišujeme balení pro štěňata, dospělé psy a seniory. Za studena lisované granule animALL se hodí pro každého pejska. Granulky jako takové nemají všemožné tvary - hvězdičky, kolečka, čtverečky, trojúhelníčky u nás nenajdete. Granule mají tvar nepravidelných válců. Jsou dlouhé 20–30 mm a v průměru mají 8 mm. A proč je to výhoda? Pro velké psy jsou granule akorát velké a malým je můžete snadno nalámat.

Jak vyzrát na mlsouny

A pokud máte doma prvotřídního mlsouna, můžete mu granule zatraktivnit nějakým olejem.

Lněný olej je vynikajícím zdrojem energie pro aktivní mazlíčky ve výcviku, v zimním období, ale i při rekonvalescenci. Pejsek po něm bude mít výrazně kvalitnější a lesklejší srst.

Konopný olej je skvělou volbou pro pejsky s onemocněním pokožky či srsti i pro psí alergiky.

Lososový olej normální i za studena lisovaný je díky své vůni velice atraktivní. Obsahuje Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které mají blahodárný vliv na kvalitu srsti i kůže. Zároveň podporuje imunitní, nervový i oběhový systém a přispívá ke zdraví pohybového aparátu.

doplnky