Připravte svého psa na zimu
Zima může být pro pejsky úžasným obdobím! Dovádění ve sněhu, pronásledování sáňkařů, žádné přehřívání ani klíšťata… Aby taková ale skutečně byla, je potřeba se na zimu dobře připravit – od doplňků stravy pro posílení imunity až po péči o tlapky a přesrsťování.
Pomozte pejskovi při přesrsťování
S příchodem chladnějšího počasí je nevyhnutelně spojeno i období přesrsťování, pomocí nějž pejsek vyměňuje letní srst za zimní. Zimní srst je silnější a hustší, takže slouží jako izolační vrstva a pomáhá pejskovi zůstat i přes zimu v teple. Zároveň se pejsek tímto způsobem zbavuje starého kožíšku, který dostal během léta pořádně zabrat, a nahrazuje jej novým, zdravějším.
Proč někteří psi línají více?
Pokud máte doma více pejsků nebo porovnáváte toho svého se sousedovic, můžete se všimnout, že ne každého postihuje podzimní línání ve stejné míře. To, jak moc pes na podzim líná, je dáno především plemenem. U kudrnatých pejsků si línání sotva všimnete, zatímco s dlouhosrstými plemeny vás čeká pořádná záplava chlupů (a to nejen na podzim).
Množství chlupů, které za sebou pejsek na podzim zanechává, se odvíjí také od prostředí, ve kterém žije. Pokud s vámi žije po celý rok v domě nebo bytě, je podzimní přesrsťování spíše mírnější. U pejsků, kteří jsou chováni venku, je to naopak výraznější proces, protože se na rozdíl od těch „domácích“ potřebují dokonale připravit na chladné zimní teploty.
Jak pomoci psovi s línáním
Podzimní línání je nevyhnutelný proces, se kterým toho moc nenaděláte. Co ale udělat můžete, je pomoct pejskovi ho zvládnout co nejlépe a trochu mu ulevit. Při tom jsou efektivní následující tipy:
Pravidelně pejska kartáčujte
Stará srst z většiny sama opadává, ale pejsci se tento proces mnohdy snaží urychlit například třením o koberec nebo nábytek. Pokud jim to chcete ulehčit, zařaďte do jeho rutiny pravidelné, důkladné kartáčování alespoň 3x týdně.
Krmte kvalitní stravou
Tím, že má strava vliv na kvalitu srsti, vás určitě nepřekvapíme. V ideálním případě by měl pejsek dostávat krmivo, které podporuje zdraví jeho srsti, celoročně, ale přinejmenším během přesrsťování je to opravdu potřeba.
Vyzkoušejte naše přírodní, za studena lisované granulky, které pejskovi poskytují mnohem více živin než klasické tepelně upravované granule. Neuškodí ani doplněk stravy pro podporu kvality srsti, jako je například za studena lisovaný či klasický lososový olej, dále lněný olej nebo konopný olej.
Podpořte imunitu psa
Stejně jako u nás i u pejsků je s příchodem chladnějšího počasí potřeba zaměřit se na jejich obranyschopnost. I oni jsou totiž náchylní na prochladnutí a infekce dýchacích cest. Může za to nepříznivá kombinace faktorů, která je pro zimu typická: méně slunečního záření, zvýšené nároky na organismus v nižších teplotách, vysoušení kůže a změny denního režimu.
Je proto důležité zaměřit se s přicházející zimou na to, aby měl váš pejsek dostatek živin a vitamínů, které posilují jeho imunitní systém a pomáhají mu s přehledem zvládnout chladné měsíce. K tomu poslouží například naše doplňky stravy pro psy:
animALL Salmon Oil Cold Pressed
Lososový olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, pomáhá snižovat záněty a posilovat imunitní systém, takže je pro psí imunitu cenným doplňkem. Kromě toho prospívá zdravé kůži a lesklé srsti a poskytuje nezbytnou bariéru proti vysušování kůže suchým zimním prostředím.
animALL Pivovarské kvasnice pro psy
Pivovarské kvasnice jsou plné vitamínů skupiny B a antioxidantů. Přispívají ke zvyšování hladiny energie a podporují tvorbu bílých krvinek, které jsou klíčové pro účinnou imunitní reakci. Obsahují také beta-glukany, které posilují funkci imunitních buněk a jejich schopnost chránit pejska před sezónními nemocemi.
animALL Konopný olej
Konopný olej poskytuje vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro zdravý imunitní systém a zmírnění zánětů. Podporuje také zdraví kůže a pomáhá psům udržet si během nepříznivého zimního počasí silnou srst, která je chrání před vlivy zvenčí.
Dodejte pejskovi energii na zimní dovádění
Zima je pro pejsky náročným obdobím, na jehož zvládnutí potřebují typicky o něco více energie. Jejich tělo totiž typicky spotřebuje při pobytu venku větší množství kalorií než v létě jen tím, že se je snaží udržet v teple.
Zaměřte se proto na správné krmení a nebojte se upravit dávku krmiva podle aktuálních potřeb pejska. Zároveň si ale ohlídejte, aby měl pejsek stále dostatek pohybu. Pokud přes zimu tráví většinu času doma u topení, pak zvýšení energetického příjmu vedlo k nevyhnutelnému tloustnutí.
Podzimní a zimní strava vašeho pejska by měla zahrnovat:
- Kvalitní granule jako naprostý základ
- Zdravé tuky s obsahem omega-3 mastných kyselin (ryby, rybí oleje, kokosový olej)
- Brokolici pro lepší zažívání a boj proti zánětům
- Vývar z kostí pro podporu imunitního systému (můžete v něm například namočit granule)
Pečujte o tlapky a srst
V zimě dostávají pořádně zabrat hlavně tlapky a srst vašeho pejska. Polštářky psích tlapek se mohou snadno vysušit, popraskat a podráždit vlivem sněhu, ledu a soli používané na chodnících. S tím může pomoci například ochranný balzám nebo krém, který na tlapkách vytvoří ochrannou bariéru a sníží riziko bolestivého popraskání.
Po procházkách je také nezapomeňte důkladně očistit od posypové soli a osušit. Kromě toho, že posypové materiály dráždí samotné tlapky, hrozí i to, že je pejsek z tlapek olíže a pozře, což může podráždit také jeho žaludek.
Jeho srst zase trpí kvůli chladnému počasí a suchému zimnímu vzduchu (nejen venku, ale také ve vytápěných prostorách). To vede k jejímu vysušování a oslabování její ochranné vrstvy. Vsaďte proto na hydratační šampony a kondicionéry určené pro zimní péči, které zklidňují a hydratují kůži a zanechávají srst vašeho psa lesklou, hebkou a chráněnou před nepříznivými vlivy.
Jaká rizika psům v zimě hrozí
Zima může být pro psy i jejich páníčky skutečně náročným obdobím, a to nejen kvůli riziku podráždění nebo zvýšeným nárokům organismu na energetický příjem. S chladným počasím jsou spojena i opravdu závažná rizika, na která je dobré preventivně myslet. Abyste se jim vyhnuli, dodržujte kromě výše uvedených tipů také pár dalších pokynů, které vám pomohou prožít s pejskem pohodovou zimu:
- Investujte do kvalitního zimního oblečku (obzvlášť u štěňat, seniorů a nemocných pejsků)
- Na delší procházky si berte ručník, aby pejsek neprochladl, pokud se namočí
- Nebuďte s pejskem venku příliš dlouho, aby mu nehrozily omrzliny a podchlazení
- Vyhýbejte se zamrzlým vodním plochám, kde hrozí prolomení ledu
- Dávejte pozor, aby pejsek někde neolízl rozlitou či unikající nemrznoucí směs